Index  •  FAQ  •  Szukaj  

Teraz jest 24 lip 2014, o 15:40

Mobile Atlas Creator - Tworzenie map offline dla nawigacji 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mobile Atlas Creator - Tworzenie map offline dla nawigacji
PostNapisane: 23 wrz 2010, o 01:45 
User

Telefon: Nokia E55
Firmware: 034.001
Operator: Orange
Obrazek

Tworzenie map offline dla nawigacji w Mobile Atlas Creator
Dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych smartphone'ów oraz komórkowych systemów operacyjnych, w ostatnim czasie większe znaczenie zyskały aplikację używane do obsługi nawigacji GPS. Oprócz wielu komercyjnych aplikacji takich jak NaviExpert, czy AutoMapa, które posiadają własne stworzone na ich potrzeby mapy, istnieje szereg aplikacji darmowych, które korzystają z coraz lepiej dopracowanych, szeroko dostępnych map w Internecie takich jak np. Google Maps, czy też Bing Maps. Pewną wadą tego rozwiązania jest konieczność pobierania tych map z Internetu, przez aplikacje nawigacji. Na szczęście coraz większa grupa aplikacji pozwala na obsługę map offline, które możemy przygotować na komputerze, a następnie wgrać na nasz telefon i potem śmiało z nich korzystać.

Pobieranie oraz instalacja aplikacji
Aplikacja Mobile Atlas Creator (dawniej nazywana TrekBuddy Atlas Creator) umożliwia tworzenie map do wielu popularnych aplikacji m.in. do Maverick'a, TrekBuddy, Garmin'a czy Sports Tracker'a.
Mobile Atlas Creator dostępny jest do pobrania TUTAJ. Aplikacja została napisana w Javie, dlatego musimy mieć zainstalowane w systemie oprogramowanie Java Runtime Environment dostępne TUTAJ. Po zakończeniu instalacji i uruchomieniu aplikacji ukaże nam się główne okno programu.

Obrazek

Interfejs aplikacji
Aplikacja posiada prosty i przejrzysty interfejs. Na samej górze, widoczny jest scroll, który ukazuje aktualne powiększenie mapy (0 - największe oddalenie, 18 - największe przybliżenie). Pozostała cześć opcji, została zgromadzona w panelach umieszczonych w lewej części ekranu:
  • Selection coordinates (min/max) - pokazuje koordynaty zaznaczonego na mapie obszaru, z którego ma zostać utworzony atlas
  • Map source - wybieramy z listy rozwijanej jedno ze źródeł map. Mogą to być zarówno zwykłe mapy jak i zdjęcia satelitarne np. z Google
  • Zoom Levels - w tym panelu, zaznaczamy poziomy przybliżenia mapy, które mają zostać zapisane w wygenerowanym zestawie map. Poziom 15, zapewnia w większości przypadków dobrą widoczność ulic, dlatego warto ustawiać np. wszystkie poziomy od 0 do 15, a jeśli nie jesteśmy ograniczeni miejscem, możemy pokusić się o większe przybliżenie
  • Layer settings - pozwala zmienić ustawienia płytek czyli obrazków zawierających określone fragmenty map - zmiana tych ustawień nie jest konieczna
  • Atlas content - panel zawierający informacje o poziomach mapy wygenerowanego atlasu, opcja Add selection umożliwia dodanie nowego obszaru do już istniejącego zestawu map
  • Atlas settigns - w tym panelu wybieramy format wyjściowy mapy, jest to szczególnie istotna opcja. Przed rozpoczęciem generowania zestawu map należy sprawdzić jakie formaty obsługuje nasza aplikacja
  • Saved profiles - umożliwia zarządzanie zapisanymi profilami
  • Create atlas - przycisk umożliwiający tworzenie zestawu map
  • Settings - przycisk wyświetlający okno zawierające dodatkowe ustawienia

Tworzenie przykładowego zestawu map
Na samym początku, wybieramy źródło map, np. UMP-pcPL, dlatego w sekcji Map source, wybieramy opcję UMP-pcPL (Poland only). Następnie za pomocą mapy widocznej w prawej części okna oraz za pomocą powiększenia dostępnego w górnej części okna odnajdujemy interesujący nas obszar (lewy klik - zaznaczenie, prawy klik - przesówanie mapy, rolka - przybliżenie/oddalenie).

Obrazek

W kolejnym kroku, rysujemy myszką zaznaczenie prostokątne interesującego nas fragmentu mapy, a następnie zaznaczamy interesujące nas poziomy map.

Obrazek

Po zaznaczeniu wszystkich nas interesujących poziomów map, w bocznym panelu ukaże się ilość płytek, która zostanie wygenerowana.
Następnie, w panelu Atlas content, dodajemy zaznaczony obszar przyciskiem Add selection. W panelu Atlas settings, wybieramy format mapy (w tym przypadku będzie to Sports Tracker - format używany przez aplikację Sports Tracker dostępną dla systemu Symbian).

UWAGA:
Jeśli tworzymy mapy pod Sports Tracker'a nie wybieramy formatu GPS Sports Tracker tylko Sports Tracker.

Obrazek

Teraz możemy już rozpocząć generowanie zestawu map, poprzez naciśnięcie przycisku Create atlas. Możemy również dodać inny zestaw map do tworzonego atlasu, powtarzając całą procedurę.
Proces tworzenia, w zależności od szczegółowości map, wybranego powiększenia, zaznaczonego obszaru może trochę potrwać, ponieważ wszystkie dane, muszą zostać pobrane z Internetu i skonwertowane do odpowiedniego formatu graficznego. O postępie informuje nas okienko dialogowe.

Obrazek

Po utworzeniu zestawu map, należy je wgrać do odpowiedniego katalogu specyficznego dla użytkowanej przez nas aplikacji, w tym przypadku będzie to \System\Data\Maps\Street\ dla starszych wersji Nokia Sports Tracker, w przypadku nowszych wersji Sports Tracker od 3.xx będzie to \System\Data\STMaps\Street.
Katalogi znajdują się w pamięci telefonu lub na karcie pamięci w zależności od tego gdzie zainstalowaliśmy główną aplikację.

Wygenerowane atlasy (mapy), dostępne są w katalogu Mobile Atlas Creator w folderze atlases.

Pamiętajmy również aby w telefonie włączyć w aplikacji tryb Offline

Tutorial napisany na podstawie artykułu Jerzego Piechowiaka - AltControlDelete

Tytuł: Re: Mobile Atlas Creator - Tworzenie map offline dla nawigac
PostNapisane: 3 kwi 2011, o 22:33 
User

Telefon: e52
Firmware: 34.001
Operator: orange
Witam, mam taki problem: Zgrałem mapę przy zoomie 14pkt, gdy odpalam ją w moim programie na telefonie (Sport Tracker) troszkę większe miasta z mojego województwa są białymi kwadratami. Map Source to Google Hybrid, wie ktoś może o co chodzi?.
Szukałem też sposoby aby użyć mapy z Geoportalu, ale się nie doszukałem, chyba że ktoś jakiś zna?

PostNapisane: 4 kwi 2011, o 13:25 
User

Telefon: E52-1
Firmware: Power Custom Firmware
Operator: P4
1. Mogły się pojawić błędy przy pobieraniu map "kafelków", na których są te miasta, ale musiałby to chyba być kosmiczny zbieg okoliczności, żeby to były wszystkie miasta. Spróbuj przebudować mapy jeszcze raz - tym razem pójdzie szybciej, bo buduje z chache na dysku, a co mu zabraknie, to dociągnie.
2. Za mały / za duży zoom. Spróbuj dorzucić 15, 16 zoom i do tego 12, 13. Z drugiej strony jak małe muszą być te miasta, że się nie ściągnęły.
3. Co do geoportalu. Znalazłem coś takiego:
http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=4834&sid=502e1402257f87ec3506ee7502ce8ea4
Z tego co widzę, to nie ma i nie będzie możliwości podłączenia geo do programu, choć w ostatnim poście ktoś wykombinował jakąś "manianę". Szczerze mówiąc nie bardzo chce mi się w tym grzebać, bo mapy geo są raczej mało aktualne i nie są mi potrzebne - według mnie wygodniejsze są OpenStreetMaps - ale to tylko na marginesie.
Jak chcesz, to poczytaj, co tam napisali i może coś z tego wyjdzie.
Pozdrawiam.

PostNapisane: 5 kwi 2011, o 00:09 
User

Telefon: e52
Firmware: 34.001
Operator: orange
1. To raczej nie są błędy przy pobieraniu, na komputerze mam wszystko widoczne, przebudowalem i nic
2. Dałem kilka "zumów" i nic. Nawet podzieliłem raz zrobiłem samego miasta i miasta z sporym otoczeniem i dalej nie ma.
3. No też to znalazłem, znalazłem nawet rozmowę twórcy tematu z jakimś moderatorem MAC'a, z tego co pamiętam próbował coś zrobić ale mu nie wyszło, jednak będzie próbował dalej.

Dzięki za odpowiedź ale niestety dalej potrzebuje pomocy...

PostNapisane: 17 maja 2011, o 03:02 
User

Telefon: n8
Firmware: .
Operator: plus
Witam trafilem tu przypadkiem ale mam taki sam problem gdy chce utworzyc mape do SportsTrackera ze zrodla Googe Hybrid dziwne bo ze zrodla Google earth mapy dzialaja normalnie.
Z tego co wiem to program juz nie wspiera w ogole map z google jak i z wielu innych zrodel dlatego zostalem przy starej wersji MAC 1.8. Przylaczam sie do prosby moze ktos rozgryzie ten problem no chyba ze po prostu sie nie da tego zrobic..Pozdrawiam